Naukowcy potwierdzają - związek syreny i człowieka możliwy
Syrena Meluzyna R


Biorąc pod uwagę wszystkie średniowieczne legendy, dawne podania i klechdy, a w szczególności zaś opowieści starych wilków morskich związek człowieka i syreny nie zapowiada nigdy niczego dobrego. 

Świadczyć może o tym choćby XIV - wieczna gawęda opisująca tragiczne losy Meluzyny i jej nieszczęsnego męża, przyszłego protoplasty rodu Lusignan. Na małżeństwo tych dwojga, choć zgodne i trwałe cieniem rzucała się pewna tajemnica sprzed lat skwapliwie ukrywana przez małżonkę.

Jak głosi przekazywana z ust, do ust romantyczna legenda za swe młodzieńcze występki popełnione względem rodziciela, na Meluzynę rzucono okrutną klątwę, w wyniku której każdej soboty feralna niewiasta zamieniała się w pół kobietę, pół rybę. 

Przezorna białogłowa ostrzegła swego małżonka by pod żadnym pozorem nie próbował ujrzeć jej szóstego dnia tygodnia, w przeciwnym razie sprowadzi nieszczęście na siebie i cały swój ród. Mężczyzna zżerany ciekawością złamał jednak przyrzeczenie i pewnego sobotniego wieczoru zajrzał do łaźni podczas kąpieli swej żony. 

Choć widok, jaki ukazał się jego oczom wprowadził go w osłupienie, nie okazał małżonce, że poznał prawdę o skrywanej przez nią tajemnicy. Kiedy jednak przepowiednia zaczęła się wypełniać zrozpaczony człowiek, za swe nieszczęścia zaczął obwiniać Meluzynę. Kobieta pod naporem mężowskich oskarżeń rzuciła się z okna zamieniając się w skrzydlatego węża.

Choć historia Meluzyny może napawać niepokojem, na szczęście znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili odczarować piękną syrenę. Za sprawą miłośników polskiej motoryzacji, powrót do produkcji sztandarowego modelu PRL-owskiej motoryzacji, doskonale znanej każdemu rodakowi Syreny ma szansę stać się faktem.

Najtrudniejsze przeszkody zdają się być już pokonane, a Syrena Meluzyna R zaczyna powoli święcić tryumfy na rajdowych trasach, m.in. w Rajdzie Barbórki, na sławetnej Karowej. Za sprawą połączenia sił AK Motor Polska, FSO oraz Proto Cars składana ręcznie, wyposażona w klatkę bezpieczeństwa i 400 – konny silnik Syrena Meluzyna R może trafić wkrótce do sprzedaży. 

Cena tej rasowej rajdówki rozpędzającej się do 100 km/h w zaledwie 3,5 sekundy oscylować ma w granicach 60 tys. Euro. Powstanie prawdopodobnie 25 egzemplarzy tego modelu.

Jeśli projekt zakończy się sukcesem, na co się zapowiada i czego pomysłodawcom serdecznie życzymy, będzie to dobitny dowód na to, że związek człowieka z Syreną ma wielką przyszłość.

Łukasz Sikora
foto: nowasyrena.plBrak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.