Prawdziwe oblicze znanych bajekStrach się bać


Za siedmioma rzekami, za siedmioma górami, dawno, dawno temu. Zwykle w takich okolicznościach rozgrywają się znane nam bajki. I bardzo dobrze. Gdy się bowiem bliżej przyjrzeć ich bohaterom, przyznać należy, że większość z nich to niezwykli okrutnicy i dewianci, a pod płaszczykiem opowieści dla dzieci, autorzy najsłynniejszych bajek przemycili wiele mrożących krew w żyłach wątków. Zapraszamy do strasznego świata dziecięcych bajek, ostrzegamy tylko, że wchodzicie tam na własne ryzyko.

Wystarczy nieco poszperać w przepastnych bibliotecznych zbiorach, aby przekonać się, że wydawane obecnie bajki, znane powszechnie wielu dzieciom na całym świecie, są jedynie ułagodzonymi wersjami dawnych ludowych opowieści, w których nie trudno o przemoc, erotyzm i dewiacje. Żądacie dowodów? Proszę uprzejmie oto one:

Czerwony Kapturek jako striptizerka

Cóż, trudno się pewnie do tego przyznać, ale zapewne niejednemu tacie czytającemu dzieciom na dobranoc historię chorej babci, złego wilka i uczynnej wnuczki, oglądając książkowe ilustracje przemknęło przez głowę, że z tego Czerwonego Kapturka to całkiem wyrośnięta pannica. Do podobnych konkluzji musiał dojść również występujący w opowieści zły wilk. W pierwotnej wersji bajki, po tym jak okrutnik zjadł babcię, przebrał się w jej nocną koszulę i położył do łóżka, kazał naiwnej, niedoświadczonej, młodej dziewczynie zdejmować z siebie kolejne części garderoby, a następnie wrzucać fatałaszki do ognia. W ten oto podstępny sposób przebrany za babcię wilk skłonił dziewczę do całkowitego roznegliżowania się. Gdy dziewczynka zwana Czerwonym Kapturkiem spostrzegła, że jest całkiem naga, nie pozostało jej nic poza przystaniem na propozycję wilka, by położyła się z nim do łóżka. Historia ta nie kończy się bynajmniej happy endem. Z przebranego za babcie gwałtownika wychynęła natychmiast jego wilcza natura i bez zastanowienia pożarł także Czerwonego Kapturka. W odróżnieniu od znanej nam wersji myśliwy nie przybył, by uratować kobiety, to tylko insynuacje, ale może zraziła go swoboda z jaką smarkula pozbyła się odzieży.

Czego się nie robi dla mężczyzny swojego życia

Nie jest żadną tajemnicą, że dla niektórych kobiet posiadanie sporej kolekcji butów jest życiowym celem. Wiadomo również, że dla wielu mężczyzn kobieca stópka odziana w zgrabny pantofelek, na wysokim obcasie jest prawdziwym fetyszem. Możliwe, że właśnie z tych powodów odnalezienie właścicielki pary zgrabnych nóżek, która uciekając z balu zgubiła na schodach bucik stała się prawdziwą obsesją księcia z baśni o Kopciuszku. W jednej z wersji tej pouczającej opowieści złe siostry Kopciuszka były gotowe na bardzo wiele, by usidlić przystojnego księcia. Wobec faktu posiadanie dużych stóp obie zdecydowały się na drastyczny krok w postaci obcięcia palców i pięt. Ta krwawa amputacja to nie koniec drastycznych wydarzeń w bajce o Kopciuszku. Szukający wybranki serca książę okazał się bystrym obserwatorem i szybko odkrył oszustwo nieroztropnych dziewcząt. Karą za próbę oszustwa było oślepienie sióstr, które od tej chwili stały się żebraczkami.

Zasnąć snem sprawiedliwego

W dzisiejszym, pełnym emocji i stresów świecie wiele osób ma spore problemy z zasypianiem. Gdyby sugerować się tematyką dawnych bajek, możnaby dojść do wniosku, że nasi przodkowie mieli problemy ze zbyt mocnym snem. Świadczą o tym choćby bajka o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, a także bajka o Śpiącej Królewnie. We współczesnych wersjach tych popularnych bajek panaceum na długi sen okazuje się pocałunek księcia. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że tak naprawdę autorzy tych bajek mieli zupełnie inne pomysły na wybudzenie swych bohaterek z głębokiego snu. W wersji o Śpiącej Królewnie napisanej przez braci Grimm, książę okazuje się prawdziwym gburem i gwałtownikiem, który zamiast złożyć delikatny pocałunek na ustach dziewczyny wykorzystuje sytuację i doprowadza do intymnego zbliżenia. Niemniej bezpardonowo los obchodzi się z Królewną Śnieżką, albowiem w jednej z wersji kompani dziewczyny wpadają na pomysł, że najlepszym sposobem na skuteczne dobudzenie śpiocha może okazać się wleczenie jej za koniem. Zapewne wiele osób poznający los tych bohaterek literackich będzie w stanie właściwie ocenić fakt, jak wielkim wydarzeniem w historii ludzkości było wynalezienie zegara z budzikiem.

Nigdy nie ufajcie wędrownemu grajkowi

Jedną z bardziej znanych i pouczających bajek jest ta o wędrownym grajku, który oswabadza mieszkańców pewnego miasteczka z prawdziwej plagi szczurów. Niechętni do uiszczenia opłaty mieszczanie przekonują się, jak wysoka może być cena oszustwa. Gdy flecista nie otrzymuje obiecanej zapłaty, za pomocą uwodzicielskich dźwięków wyprowadza z miasteczka dzieci, tak jak wcześniej wywiódł z niego szczury. W znanej powszechnie wersji tej opowieści, zrozpaczeni rodzice naprawiają swój błąd, a pociechy wracają do domów. W dawniejszej odmianie bajki muzykant nie ulega prośbą i prowadzi uprowadzone dzieci wprost w rwące nurty pobliskiej rzeki, w której poprzednio utopił szczury.

Łukasz SikoraBrak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.