Jak dobrze przygotować się do egzaminu?

By zdać za pierwszym razem.


Długi, szary, zwężający się korytarz, a na jego końcu olbrzymie masywne drzwi, opatrzone tabliczką „Sala egzaminacyjna”, zza których dobiegają dziwne, niepokojące dźwięki. Jeśli w Twoich sennych wizjach zaczynają pojawiać się takie niepokojące scenki, to znak, że wielkimi krokami zbliża się  sesja egzaminacyjna. Wobec tak niezwykłej sytuacji warto zastosować kilka prostych sposobów, by dobrze przygotować się do egzaminów i zmniejszyć towarzyszący im lęk.


Potrzebny będzie dobry plan!

Amerykański dowódca wojskowy, a w późniejszym czasie, trzydziesty czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych Dwight Eisenhower zwykł był powiadać, że „planowanie jest niczym, plan zaś jest wszystkim.” I wiecie co? Miał absolutną rację. Gdzie dziś byliby Pinky i Mózg, gdyby każdego dnia nie rozpoczynali od stworzenia nowego planu zdobycia świata?  Jak wyglądałyby wszystkie skoki Gangu Olsena, gdyby Egon nie planował ich z taką skrupulatnością? I wreszcie, jak skończyłaby Bridgett Jones, gdyby nie zapisywała wszystkiego w swoim dzienniku? Dlatego Wy również weźcie kartkę papieru i rozpocznijcie przygotowania od zapisania swoich priorytetów:

·         Przygotowanie do, których egzaminów zajmie Wam najwięcej czasu?
·         Czy posiadacie cały materiał potrzebny do nauki?
·         Ile godzin dziennie powinniście poświęcić przygotowaniom?
·         Ile czasu zostanie na szybkie powtórki?

Następnie plan umieśćcie w widocznym miejscu, tak byście mogli łatwo kontrolować postępy przygotowań.

Ważne jest zaopatrzenie

Przygotowania do egzaminów wyglądają czasem, niczym przygotowania do zbrojnej operacji. Zgodnie z powiedzeniem, „chcesz pokoju, szykuj się na wojnę,” Wy również, jeśli nie macie zamiaru brać udziału w kampanii wrześniowej powinniście przed rozpoczęciem nauki odpowiednio zaprowiantować swoją lodówkę. Intensywna nauka stanowi spory wysiłek dla naszego mózgu, warto więc od czasu do czasu pozwolić sobie na drobną przekąskę dostarczającą energii naszemu ciału i umysłowi. Na pracę mózgu doskonały wpływ mają, zawierające potas orzechy. Wzorem naszego orła z Wisły warto także zjeść czasem bułkę z bananem, banany bowiem zawierają w sobie duże ilości magnezu, który wzmacnia układ nerwowy i pomaga radzić sobie ze stresem. Dla wyzwolenia tak potrzebnych w codziennym życiu endorfin i poprawienia nastroju można od czasu do czasu skubnąć kostkę lub dwie ciemnej czekolady. Podczas nauki do egzaminów doskonale sprawdzają się również soki wyciskane ze świeżych owoców.

Być, jak Johnny Mnemonic

Pamiętacie jeszcze bohatera filmu science - fiction, granego przez Keanu Reeves’a, który dzięki wszczepionemu chipowi był w stanie przechowywać w mózgu ogromną ilość informacji? Nie namawiam Was broń Boże do takich eksperymentów. Zachęcam natomiast do stosowania tzw. mnemotechnik, czyli technik zapamiętywania, dzięki którym można z dużą łatwością przyswoić sobie najtrudniejszą nawet wiedzę. Spróbujcie metody haków, rzymskiego pokoju, czy metody łańcuchowej, aby przekonać się, jak łatwo dzięki nim zapanować nad niezbędnym do przyswojenia materiałem. Róbcie często krótkie powtórki, dzięki którym zapamiętane informacje na dobre utrwalą się w waszej głowie.

Nauka i odpoczynek

Najlepsze efekty nauki można osiągnąć zawsze dzięki odpowiedniemu skompensowaniu czasu poświęconego na przygotowania i czasu przeznaczonego na odpoczynek, dlatego po kilku godzinach solidnej nauki warto oderwać się od książek, wyjść na spacer, pojeździć na rowerze, albo spotkać się z przyjaciółmi, dając sobie w ten sposób szansę na zrównoważony rozwój.


Łukasz Sikora
foto: George Eastman House/Foter

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.