Toyota Setsuna - samochód z drewna
Marzenie każdego stolarza.

Jeśli chcesz zobaczyć samochód z drzewa, to musisz koniecznie wejść na jakieś w pobliżu parkingu.
Ten mocno już czerstwy dowcip jakiś czas temu kompletnie stracił sens. Wszystko to za sprawą słynących z niestandardowych pomysłów, japońskich inżynierów. 

Kilku z nich, reprezentujących koncern Toyota wpadło bowiem na pomysł zaprojektowania, wykonania, a następnie wdrożenia do produkcji samochodu zbudowanego w dużej części z drewnianych elementów.

Toyota Setsuna, bo tak został ochrzczony ten model, to robiący piorunujące wrażenie dwumiejscowy roadster, swym niesamowitym wyglądem nawiązujący mocno do osiągających zawrotne prędkości, bezlitośnie tnących fale, włoskich motorówek.

Setsuna napędzana jest niewielkim, elektrycznym silnikiem, pozwalającym rozpędzić drewniane cacko do prędkości 46 km/h.

Niezwykłe jest to, że wszystkie drewniane elementy wykonane z japońską precyzją i z zachowaniem ponadprzeciętnej staranności, mają dopasowywać się do siebie przez wszystkie lata użytkowania auta, zmieniając nieco swój kształt, kolor i właściwości. Oznacza to, że ten niezwykły japoński pojazd ma szansę starzeć się równie pięknie, co jego właściciel.

W panelu centralnym oprócz misternie wykończonych zegarów wskazujących prędkość, czy stan baterii znalazł się też stylowy chronometr odliczający lata spędzone na podróżowaniu tym oryginalnym środkiem lokomocji.

Jeśli prawdą jest, że nazwa nowej Toyoty, w języku japońskim oznacza „chwilę,” to chciałoby się powtórzyć za poetą:


Trwaj chwilo, jesteś piękna.


Łukasz Sikora


Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.