Nietypowe święta dla bardzo uczuciowych ludziŚwięta, o istnieniu których nie miałeś pojęcia.


 „Kargul, podejdź do płota! Podejdź, jak i ja podchodzę … i płacz Władek, nie wstydź się płacz, bo jak prawdziwy chłop płacze to musi być święto!” – nie da się ukryć, że Kazimierz Pawlak, jeden z głównych bohaterów kultowej polskiej komedii pt: Sami swoi, był niezwykle uczuciowym i kochającym święta człowiekiem. Dla kilku wzruszających, wyjątkowych chwil pojednania był wcześniej gotów z karabinem w ręku i granatem w świątecznym ubraniu wywołać niemal III Wojnę Światową. 

Jak wiele niesnasek i niepotrzebnych napięć między rodziną Pawlaków i Karguli można by uniknąć, gdyby Kaźmirz wszedł w posiadanie Kalendarza Świąt Nietypowych można się tylko domyśleć. Pewnym jednak jest, że w kalendarzu tym odnaleźć można wiele niezwykłych świąt wymyślonych specjalnie dla uczuciowych ludzi. Oto kilka przykładów:

6 lipca Światowy Dzień Pocałunku

Opiewany w pieśniach i wierszach, wysławiany przez poetów i definiowany na tysiące sposobów pocałunek to wzbudzająca niezwykle silne emocje forma intymnego kontaktu. Jak twierdził francuski pisarz, dziennikarz i humorysta Pierre Daninos:


Pocałunek jest w miłości tym, czym termometr w medycynie – pozwala dokładnie zdać sobie sprawę z powagi sytuacji.


Wedle opinii Magdaleny Samozwaniec pocałunek może także stać się niezwykle skuteczną bronią dla mężczyzn w sytuacji kryzysowej, dlatego w ogóle został wymyślony:


Pocałunek wymyślili mężczyźni, by kobiecie nareszcie zamknąć usta.


Dzięki przypadającemu szóstego lipca świętu pocałunku każdy uczuciowy człowiek, może z pasją oddać się tej przyjemnej czynności.

31 stycznia Dzień Przytulania

Wspomaga odporność, niweluje skutki oddziałującego na człowieka, długotrwałego stresu, uaktywnia endorfiny, poprawia samopoczucie i okazuje się jednym z lepszych naturalnych lekarstw pomagających uzdrowić skołatane serce – przytulanie, bo o nim mowa, to czynność, której efekty są trudne do przecenienia. Modę na spontaniczne, nieskrępowane przytulanie zapoczątkowała w latach osiemdziesiątych dwójka młodych amerykanów Kevin Zaborney i Adam Olis. Oficjalne święto przytulania przypadające na pierwszy miesiąc stycznia jest niezwykłą okazją do poczucia prawdziwej bliskości z najważniejszymi osobami w naszym życiu.

10 marca Dzień Całowania w Czoło

Czoło to część ciała, z którą nie obchodzimy się najlepiej. Mówi się często o „marszczeniu czoła”, niektórzy radzą swoim adwersarzom „puknąć się w czoło”, a jeszcze inni pozdrawiają się zawołaniem „Czołem!”, dlatego cześć i wieczna chwała należy się osobie, która wymyśliła święto całowania w czoło, dzięki któremu ta niedoceniana część ciała może zostać wreszcie odpowiednio dopieszczona.

29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca

Twyla Tharp amerykańska tancerka i choreografka powiedziała swego czasu, że:


Taniec jest jak napad na bank – liczy się każda sekunda.


Te trafne słowa w niezwykły sposób oddają całą magiczność, jaka zawarta jest w tańcu. Ta  forma sztuki, jako jedna z niewielu dostępna jest właściwie dla wszystkich i niemal każdy człowiek może, dzięki niej się w jakiś sposób wyrazić. Nic więc dziwnego, że taniec doczekał się swego oficjalnego i międzynarodowego święta. Każdego roku podczas jego obchodów ludzie na całym świecie tańczą i dobrze się bawią, w tańcu okazując sobie również uczucia, które trudno zwykle wyrazić słowami.


Łukasz Sikora
Foto: unsplash

2 komentarze:

 1. O Dniu Całowania w Czoło jeszcze nie słyszałam...
  Z ciekawych świąt znam jeszcze
  26 lutego - Światowy Dzień Pozdrawiania Blondynek,
  21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień,
  21 grudnia - Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetek.

  ;)


  Pozdrawiam żwawo! (bez specjalnego święta ;) )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że dni pozdrawiania, o których wspominasz również można śmiało zaliczyć do świąt dla uczuciowych ludzi ;-) Dzięki za pozdrowienia, również pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.